Poznajmy się

Oto nasz zespół ekspertów.

dr Andrzej Gawliński

Doktor nauk prawnych, kryminalistyk i suicydolog. Założyciel Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. Adiunkt w Katedrze Kryminologii i Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (PTS) oraz Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego (PTK). Opiekun Koła Naukowego Suicydologii WPiA UWM. Wykładowca na studiach podyplomowych z suicydologii prowadzonych przez PTS wspólnie z Menedżerską Akademią Nauk Stosowanych w Warszawie. Popularyzator nauki. Przeprowadził kilkadziesiąt wykładów na uczelniach w kraju i za granicą. Autor ponad 20 książek w tym 16 o polskich seryjnych zabójcach. Publikował m.in. na łamach Journal of Forensic and Legal Medicine. Nagrodzony w XVIII Edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Hanauska na Pracę Roku z kryminalistyki. Problematyka badawcza skupia się m.in. wokół przestępczości związanej z samobójstwami, cybersuicydologii, problematyki maskowania i pozorowania śmierci oraz czynności sprawców zabójstw podejmowanych ze zwłokami w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.

dr Dorota Pieśniak

Lekarz, doktor nauk medycznych, specjalista medycyny sądowej, adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pasjonatka medycyny sądowej, od ponad 20 lat sporządzająca opinie sądowo-lekarskie zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych na zlecenie organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości, szczególnie zainteresowana traumatologią sądowo-lekarską i medyczno-sądową rekonstrukcją zdarzeń, w tym wypadków drogowych. Wykładowca akademicki, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Sądowej GUMed, prowadząca szkolenia z zakresu medycyny sądowej dla prokuratorów i policji. Autorka publikacji naukowych, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii oraz European Association for Forensic Entomology.

dr Ewa Pachura

Doktor nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Ekonomiczny w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Była funkcjonariuszem Policji przez 27 lat. Podczas służby spotkała się z różnymi trudnymi sprawami związanymi z ustaleniem przyczyn zgonu. Nieraz zastanawiano się, czy doszło do zabójstwa, samobójstwa czy wypadku. To zainspirowało ją do napisania doktoratu, a później monografii o zabójstwach pozorowanych na samobójstwa, wypadki i zaginięcia oraz o samobójstwach, które mylnie były oceniane jako zdarzenia o charakterze kryminalnym. Książka „Inscenizowane zabójstwa i samobójstwa. Studium kryminalistyczne” poparta jest własnymi doświadczeniami oraz analizą podobnych spraw prowadzonych na terenie całej Polski. Pokazuje, jak zagadkowa może być śmierć ludzka oraz jaka powinna być stosowana taktyka celem ustalenia prawdy materialnej.

dr Karolina Szczecińska-Przybułek

Doktor nauk prawnych, rozprawę doktorską pt. „Przestępstwo bezprawnego pozbawienia wolności – aspekty prawne, kryminologiczne i kryminalistyczne” obroniła w Katedrze Kryminalistyki i Kryminologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2023 roku uzyskała pozytywny wynik egzaminu adwokackiego. Od 2019 roku pracuje na stanowisku asystenta prokuratora w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie. W swej pracy w głównej mierze zajmuje się śledztwami w zakresie przestępczości gospodarczej. Uczestniczka szeregu konferencji, autorka publikacji o tematyce bezprawnego pozbawienia wolności.